Щорічно, починаючи з другої половини травня, все частіше в Call-центр підприємства надходять дзвінки від схвильованих громадян: «Допоможіть, у нас шершні», «азіатські шершні», «гігантські шершні», «крупнющіе такі оси», «як оси, тільки великі»… Як тільки не називають сколий, адже мова йде саме про них!
А що Ви знаєте про сколій?
Сподіваємося, що зараз ми розширимо Ваші знання про цих цікавих ос.
Почнемо з того, що сколії – це сімейство одиночних ос. У світі налічується близько 450 видів цих перетинчастокрилих. На пострадянському просторі реєструвалося 34 види сколий. А, якщо зараз Ви зустріли Сколе, то в 9 випадків з 10 – це буде сколія-гігант (синонім сколія плямиста). Це найбільша оса Європи, довжина тіла самки може досягати 5 сантиметрів! До речі, на фото саме вона.
Позбутися шершнів
Де ми можемо зустріти сколій?
Найчастіше біля пнів, компостних ям до десятка (іноді більше) комах кружляють низько над землею. Перша думка: у нас оселився рій великих ос! Але це не так. Сколії – поодинокі оси, колонії не будують, «сколіевие» сім\’ї не створюють. Це «пікірують» самці в пошуках слабких представниць свого роду. І як вони розуміють, що самки перебувають під землею саме в цьому місці – невідомо!
Одиночних комах ми можемо зустріти на квітучих рослинах. Дорослі сколії харчуються виключно нектаром. Саме в момент квіткової трапези ми можемо побачити самку сколії, так як більшу частину життя вона проводить під землею.
Чому саме біля пнів?
Вся справа в життєвому циклі цих ос, а саме: в розвитку личинок. Їжею для личинок є «живі консерви». В якості яких використовують личинок великих пластинчатовусих жуків – мармурових хрущів, жуків-носорогів і т.д. У свою чергу, «підростаюче покоління» жуків-прокормітелей харчується розкладається деревиною. Тому пень – ідеальне місце. Знайдена сколією жертва отримує «атаку» жалом в нервовий вузол, залишається живою, але паралізованою. Потім сколія відкладає свою личинку, яка в міру того, як зростає, поступово з\’їдає «живі консерви», в середньому, на це йде 12 днів, від майбутнього жука залишається лише оболонка. Таким незвичайним способом оси вирішують питання зберігання свіжого м\’яса. Паралізована жертва здатна жити довгий час. Цікаво, що першими йдуть в «їжу» менш життєво важливі органи, останніми з\’їдаються кровоносна і нервова системи жертви, тому комаха довго залишається живим.
Коли активні сколії?
Сколії – денні комахи. На ніч зариваються в рослинну підстилку і мирно сплять. Період активності цих ос припадає на травень-серпень.
Чи небезпечні сколії?
На відміну від шершня сколії не є небезпечними. По-перше, у них немає гнізда, яке треба захищати, тому «зграєю» вони не нападають. По-друге, отрута у них набагато менше токсичний. Він, навіть слабкіше отрути паперових ос. Сколіям потрібна отрута, яка не вб\’є личинку жука, інакше вона «зіпсується», їй потрібен засіб для знерухомлення. Правда, зовсім нешкідливими сколий назвати не можна, у них все-таки є засіб захисту. В якості якого виступають жвали або щелепи (частини ротового апарату). Отрути в них немає, але якщо сколія «цапнет», мало не покажеться …
Як позбутися сколий?
Почнемо з того, що більшість видів сколий занесені в Червону книгу України, мають охоронний статус. Ми повинні розуміти, що вид під загрозою зникнення, в Природі є місце для всіх і наш обов\’язок … всіх і залишити.
Але ми розуміємо, що бувають ситуації, наприклад, на території дитячого садка, коли наявність кружляючих, страхітливого розміру сколій, призводить в панічний жах навіть не діток, а їх батьків і няньок з вихователями. Що робити? Позбутися від пня! Як тільки приберете разлагающуюся деревину з ділянки – сколіям ваша територія буде не цікава!
Сподіваємося, вам було цікаво?
Біолог ПП «Дезснаб»
Євген Чеботок